Kicad Ders 1- Program Yükleme

Kicad ile PCB Yapımı
Kicad Ders 1-Program İndirme

Free PCB Design Program

Sevgili okurlarım ve youtube kanalımı takip edenler 🙂 Bildiğiniz üzere kicad ile bir çok devre tasarımı yapabilirsiniz. Özellikle okullarda elektronik bölüm okuyan kişiler için bu içeriklerim kaçırılmayacak düzeyde önem arz ediyor.Kicad program kurulumundan başlayarak sıfırdan bir Flip Flop devresi çıkarma işlemine kadar bir serüven sizleri bekliyor. Tabi burada basit olsun diye fazla karmaşık özelliklere değinmedim. Çünkü işinize pratik bir şekilde yarayacak yerlere parmak bastım. Youtube kanalıdmda buna benzer yazılım ve programlama ile ilgili videolar mevcut. Öncelikle video da belirttiğim üzere birinci dersten başlayarak kicad indirme, program tasarımı ve pcb oluşturma ile deva meden içerikte son olarak autorouter ile otomatik çizimi çalıştırıyoruz. Tabi baskı devre işlemleri için print pdf alarak yazıcıdan çıktımızı alıyoruz ve çizdiğimiz devre artık elimizde. İyi seyirler.

Kicad Sembol ve Kütüphane Yükleme

     Bir çok ücretli PCB tasarım programı var. Bunlar arasında en etkili olanı bence Kicad. Neden mi? Çünkü ücretsiz arkadaşlar. Sadece amatör değil profesyonele yakın PCB kart tasarımları yapabileceğiniz ender programlardan. Bu kadar geniş yelpazeye sahip olmasının temel nedeni açık kaynak kodlu ve geliştiriciler tarafından sürekli desteklenmekte. Bu yazı serimizde kicad ile ilgili tüm detaylar olmasa da sizlere rahatlıkla PCB çıkarabileceğiniz program detaylarını anlatmış olacağım.Kütüphane ve sembollerin yanı sıra devre elemanlarının kılıflarını kullanamayı da öğrenmiş olacaksınız.

Devre tasarımı ve baskı ile ilgili hiç bir bilgin yoksa bu videoda başlangıç düzeyinde PCB kart yapabileceksin. Proteus alternatifi olarak son derece güçlü özelliklere sahip olan Kicad programı gelişmiş kütüphane ve sembol desteğiyle oldukça iyi bir konumda benim için.  Üstelik Kicad ücretsiz. Free PCb Design programları arasında en iyisi bence.

Bir adet windows. Bu windowsun özelliklerine göre 64 bit veya 32 bit kicad programı. Kicad programını kendi sitesinden indirebilirsiniz. Hepsi bu kadar.Dikkat etmeniz gereken nokta sembol ve kütüphaneleri de indirmeniz gerekecek. Video da detaylı bir şekilde bahsettim 🙂